Cv Tasarlamak İçin 7 İpucu

Çoğu aday etkileyici bir CV hazırlamak ister. Ancak aday bunu sadece içeriğe önem vererek yapma eğilimindedir. Her şeyin görselleştiği bu çağda CV’ nin dış görünüşü de önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalara göre insan kaynakları, ilk 6-7 saniye içerisinde CV’ nin okunmaya değer olup olmadığını CV’ nin tasarımına bakarak karar verir. Buna göre siz de aşığa sıralanan 7 ipucunu kullanarak CV’ nizin okunmaya değer olduğunu gösterebilirsiniz.

CV hazırlama kolay ancak özen isteyen bir iştir. Eğer siz de etkili bir CV için bolca CV örnekleri incelemiş ancak yine de içinize sinen bir CV oluşturamadıysanız sadece CV’nin içeriğine odaklanmış olabilirsiniz. İçerikten daha önemli hale gelen CV tasarımları işverene sizin hakkınızda kısa ve öz bilgiler vermektedir. Bu nedenle etkin bir CV için içeriği kadar tasarımını da etkileyici oluşturmalısınız.

Klasik Düz Yazı Tiplerinden Kaçının

Öncelikle her yazının kendine has bir mesajı olduğunu aklınızda tutmalısınız. Buna göre kendi iş rolünüze uygun bir yazı tipi seçerek işvereninize olumlu izlenimler oluşturabilirsiniz. Ancak çoğu aday yazı seçimini önemsiz görerek gelenekselleşmiş olan Arial veya Times New Roman gibi yazı tiplerini tercih eder. Bu da işveren için sıradanlığın göstergesi haline gelir. Bunlar yerine daha yaratıcı ve dijital alan için uygun olan Sans Şerif gibi yazı tiplerini kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi Düzenli Oluşturun

Öncelikle deneyimlerinden tutun da başarılarınıza kadar her şeyi CV’ nize eklemek isteyeceksiniz ancak bunu kısa ve öz yapmaya çalışmalısınız. Bu bilgileri verirken başlıklar, alt başlıkları madde işaretleri gibi okuyucunun hem okumasını kolaylaştıran hem de estetik duran unsurları kullanmalısınız. Yazınızın puntosu okunur ve anlaşılır seçmeli, 11-13 arası olmalı ve tasarımınızı hem basılı hem de dijitaller için uygun oluşturmalısınız.

Kullanışlı Şablonları Tercih Edin

Klasikleşmiş şablonlar yerine aranan role en uygun olan şablonu seçin çünkü doğru şablonu seçmek sizin CV’ nizin CV yığınının üstünde mi altında mı kalacağını belirler. Bunun için de en popüler şablonlara göz atmayı unutmamalısınız. Bu şablonların hangi sektör için daha kullanışlı olduğunu tespit etmeye çalışmalısınız.

Sütunları Kullanmaktan Kaçınmayın

Sütunlar bilgilerinizin gereksiz ve kalabalık durmasını engeller. Böylece CV’ nizin hem okunması kolay olur hem de daha düzenli görünmesini sağlar. Ayrıca sütunlar CV’ nizin görselleşmesine ve daha kolay gözden geçirilebilir hale gelmesine yardımcı olur. Daha küçük sütunları en etkili başarılarınızı vurgulamak için, daha büyük sütunları iş tanımları gibi daha ayrıntılı bilgileri listelemek için kullanabilirsiniz.

Tasarımınızla Günceli Takip Ettiğiniz Gösterin

CV’nizi klasikleşmiş bir tasarımla oluşturmak yerine yaratıcılığınızı ön plana çıkaran ve stilinizi gösteren tasarımlarla oluşturmalısınız. Çünkü hem sizin stilinizden izler taşıyan ve hem de trend tasarımlara uyum sağlayabilen bir CV tasarımı ile işvereninize sıradan ve kolaycı biri olmadığınızı gösterebilirsiniz.

Sektörün Normlarına Aykırı Olmayın

CV tasarımı her ne kadar yaratıcı ve özgün olsa da sektörün gerektirdiği kurallar çerçevesinde olmalıdır. Bu nedenle başvurduğunuz işe göre CV tasarımını güncellemelisiniz. Çünkü CV’ nin tasarımı işverene sizin hakkınızda bilgiler verir. Örneğin işe bir oyun programcısı olarak başvuruyorsanız CV’nizde yaratıcılığınızı gösteren renkler veya görseller kullanmalısınız. Ancak bir yayıncılık işine başvurmak istiyorsanız CV’ nizi klasik bir yazı tipi kullanarak oluşturmalısınız.

Farklı Dosya Türlerini İçin Hazırlıklı Olun

Çoğu aday Cv’sini Word belgesi olarak oluşturma eğilimdedir ancak her ihtimali karşı CV’nizi PDF gibi yaygın kullanılan formatlara dönüştürmeli veya her an dönüşüme hazır tutmalısınız. CV’nizin formatının dönüştürülme ihtimaline karşı tasarımınızın bozulmamasına dikkat etmelisiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, CV hazırlarken içeriğinize önem verdiğiniz kadar dış görünüşüne de önem vermelisiniz. Unutmayın insanlar ilk izlenimleri dış görünüşten edinilirler. Siz de yukarıdaki ipuçlarına uyarak CV’nizin içeriği kadar tasarımını da etkileyici yapabilirsiniz.