Özgeçmişlerde en çok zorlanılan kısımlardan biriside referans bölümüdür. Referans olarak kim yazılmalı?

İyi bir özgeçmiş size iş kapısı açacak anahtardır. Bu nedenle özgeçmişini özenle hazırlamanız gerekmektedir.

Peki başarılı bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalıdır?

Hazırlayacağınız özgeçmiş, sizin yüzlerce hatta binlerce aday arasından seçilmenizi sağlayacaktır. En azından, size bir iş görüşmesinin vizesini verecek. Bunun için özgeçmiş sizin mülakata çağrılmanızı sağlayan en önemli belgedir.

İyi bir özgeçmiş hazırlamak için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Örneğin abartıdan uzak durun. Ve hakkınızda doğru bilgeleri verin. Hiç gitmediğiniz kurslara gittiğinizi veya çalışmadığınız şirketlerde çalıştığınızı iddia etmeyin.

Bunun yanında, özgeçmişinizi hazırlarken imla kurallarına dikkat edin. Resminizi özenle seçin. Arkadaşlarınızla eğlenirken veya dinlenirken çektirdiğiniz fotoğraflara özgeçmişinizde yer vermeyin.

KİMİ REFERANS GÖSTERELİM?

Özgeçmişlerde en çok zorlanılan kısımlardan biriside referans bölümüdür. Bir çok şirket, işe girişte referans gösterir. Yani adaylar hakkında bilgi alınabilecek kişilerin isimlerinin yazılması talep edilir.

Peki bu bölümde kimlerin isimleri yer almalı?

Bir çok aday, referans bölümünde anne veya babasının yanı sıra eş-dost isimlerine yer verir. Oysa şirketler, bu tür referansları dikkate almaz. Onun için referans bölümünde aile bireylerinin isimleri kesinlikle yer almamalıdır.

Onun yerine, sektörden birilerinin isimleri yazılmalıdır. Öncelikle, iş başvurusunda bulunulan şirkette birisinin referans olarak gösterilmesi tercih edilmelidir. Eğer bu imkan yoksa, sektörden birilerinin isimleri referans olarak gösterilebilir.

Tabi burada referans olarak gösterdiğiniz kişilerin sizi tanımaları ve sizin hakkınızda olumlu görüş bildirmeleri de önemlidir.

REFERANSLAR GİZLİ TUTULABİLİR Mİ?

Bazı adaylar ise referanslarını gizli tutmak isteyebiliyorlar. Referansınızın gizli tutulması için haklı bir sebebi olmalıdır. Örneğin şirkette üst düzey bir yöneticinin ismini referans olarak göstermek istemeyebilirsiniz. Bu durumda, özgeçmişinizi hazırlarken, bunu belirtmenizde fayda var. Özgeçmişinizde, referansların ismini bazı nedenlerden dolayı gizli tuttuğunuzu küçük bir açıklama ile belirtin. Ve istenildiği takdirde, bu isimleri açıklayabileceğinizi de not olarak yazmayı unutmayın.

REFERANSLARI BOŞ BIRAKMAYIN

Özgeçmişlerde referanslar kısmı bazen boş bırakılıyor. Adaylar, ya referans gösterecekleri kimse olmadığı için ya da önemsemedikleri için bu bölümü boş bırakabiliyor. Siz siz olun referans bölümünü boş bırakmayın. Referans göstermeyen adayların, mülakata çağrılma oranı neredeyse sıfırdır. Bu nedenle referans bölümünün boş bırakılmaması gerekiyor.

Bunun yanında, özgeçmişlerin bir ön yazı ile hazırlanması ve iki sayfayı geçmemesi de dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.